Tudengitega lugemisproovis

Jõudsin suurde saali väikese hilinemisega. Sulgesin vaikselt ukse ja jäin toimuvat vaatama. Lavale oli tõstetud suur laud ning selle ümber tudengid. Laua otsas istus lavastaja Jaanus Rohumaa ning meenutas noortele oma Lavaka-aegu. Rääkis rõõmudest ja raskustest. Selle jutuga inspireeris ta tudengeid, andis näpunäiteid ning selgitas näitleja elukutset oma vaatenurgast.

Tegelikult oli esimene lugemisproov. Mida see tähendab? Tavaliselt ei lähe näitlejad esimestes proovides kohe lavale. Enne on vaja tekstiga tutvuda, see enda jaoks mugavaks lugeda (isegi mõnd lausestust ümber teha) ning harjutada lugemist erineva intonatsiooniga, et leida kõige loomutruum ütlusviis. Tudengite esimene lugemisproov koosnes suuresti peale proovi hoopis sellest, kuidas Jaanus Rohumaa püsti tõusis, öeldes, et talle meenub sellega üks lugu ning siis lugu jutustama asus. Nende lugude kõrval tõi ta noortele sisseelamise hõlbustamiseks palju kontekstipõhiseid fakte, mida me oma nooruse tõttu sageli ei tea.

Teine tõeliselt soe joon lavastaja juures oli tema toetav ja julgustav suhtumine. Mitte lihtsalt tuulde öeldud sõnad, vaid kõik tema kiitvad laused läksid minu arvates õigesse kohta. Miks ma seda üldse oluliseks pean, on see, et noored tunnevad tihti teatud sihitust ja seda, et nad ei ole midagi väärt. Osati on selles tõesti süüdi nende noorus ja kogenematus, suurem süü lasub pigem koolitussüsteemil, mis (vist) kardab, et liigne kiitus rikub. Ainult kiitus rikub vahest tõesti, kuid adekvaatne positiivne tagasiside ei ole kedagi hukatusse viinud, tõstab hoopis eneseusku.

Proovist jääb kõlama lause: „Kui ise pinget ei loo, siis see ei teki. Nii see elu on.“

Lustakate teadeteni maailma parimast külast!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s