Kirik keset küla

Meie maastikes on harjumuspäraseks saanud, et kogukond koondub ümber kiriku. Selline on juba kord Euroopa pinnasiluett. Kui näeme kaugel silmapiiril lähenevat asulat, on selle panoraamis ikka kerkimas üks või enam kiriku teravat tornikiivrit. Meenutagem või Tallinna kilude plekkkarbil laiuvat vaadet merelt linnale. Muidugi võivad vabrikute-tehaste korstnad esmapilgul kirikutorni mulje jätta. Ja eks seegi on tõsi, et vabrik asendab kellegi jaoks kirikut. Vabrikutornidel lihtsalt ei ole tuulelippe ja tossavad nad ka hirmsasti. Kirikukiivrid suitsemise asemel hoopis helgivad. Tartust maale sõites paistab Väike-Maarja tornikiiver juba kaugelt silma ja kui päike on õige nurga alt, võib kiivri helk korraks pimestadagi.

Maailma parim küla ei erine eelnevast millegi poolest. Kuigi Eemeli ei arvestanud kirikut ehitades selle ümber tekkiva kogukonnaga, on koos ikka kergem elus asjatada ning mees mõistab seda. Sellele mõistmisele ja koostööle on jõudnud ka Rakvere Kolmainu kirik ja meie „Maailma parima küla“ lavastus. Kiriku katuse vahetusest üle jääv vana katuseplekk kasutatakse lavastuse tarbeks otstarbekalt ja kokkuhoidlikult ära. Teisisõnu antakse katuseplekile uus väärtus ja rakendatakse selle täit potentsiaali. Plekk leiab oma uue koha nii viitadena kui etenduse juurde valmivate meenetena.

IMG_7562

Vana katuseplekk vaatajaid vajalikesse kohtadesse juhatamas. Foto: Mari Rohtla

IMG_7561

Maailma parima küla karu. Foto: Mari Rohtla

IMG_7568

Ka kohvik on meil maailma parim. Foto: Mari Rohtla

Imekspandav, aga Rakvere Kolmainu kirik ei saanud kummaski maailmasõjas suuri purustusi ja viimane sõda, mis pühamut räsis, oli Põhjasõda. Toona ehitati kirik kogukonna toel taas üles. Kogukond ja kirik toimivad ühtse tervikuna, sest kirikut on kogukonnale tarvis, seega ehitatakse see enestele ühiste jõududega. Lääne-Euroopas oli kaua levinud patronaaž ja suurannetajad, kelle abil kerkisid mitmed tänapäeva turismimagnetiteks saanud kirikud. Eesti puhul on tähtsamaks jäänud siiski kogukonna toetus. Praegune katusevahetuski sai suuresti toimuma tänu inimeste annetustele.

IMG_7261

Foto: Mari Rohtla

Etenduse mõju kirikule näeb Rakvere Kolmainu kiriku õpetaja Tauno Toompuu pigem vaimsel tasandil – inimesed hakkavad vahest kirikut teise pilguga nägema. Läbi etenduse peaks kirik kangastuma kui kogukonda liitev suurus ja nagu üle aegade püsiv märk. Ühelt poolt on kirik selgelt objekt linnapildis, teisalt aga on mingi substants, mis ei ole müüdav ega ostetav. Kirik on nagu katus, mille all me saame oma muud elu segamatult elada.

Katuseplekist valmistatavate meenete osas on nii teater kui Tauno Toompuu ootusärevalt meelestatud. Mõlema osapoole jaoks tundub taaskasutus ja kogukonna hüvanguks ühendatud meene nutikas lahendus. Teisalt tõesti – miks mitte katuseplekki inimestele laiali jagada? Sajandeid koguti kirikusse erinevaid reliikviaid. Miks mitte toimida nüüd vastupidi ja koguda koju reliikviaare, sest mis ta muud ikka on, kui tükk pühadust.

Ootame huviga, millise vormiga meeneid etenduspaigast osta saab.

Lustakate teadeteni maailma parimast külast!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s